Fotografický ateliér Praha

Focení novorozenců se dá realizovat u Vás doma nebo v ateliéru

Focení novorozenců se dá realizovat u Vás doma nebo v ateliéru. Osobně preferuji focení v ateliéru, který je přizpůsoben všem potřebám miminka i maminkám, protože mám po ruce větší množství rekvizit, fotopozadí, doplňků, oblečků, čepiček, čelenek, dek a kožíšků. Zpravidla tak zvládnu vyfotit jednou tolik různých fotografií, protože jsem v ateliéru schopen mít předchystané tři fotokoutky, které mohu na střídačku měnit a zrychlit tím celé focení, což je pro miminko a radiče únosnější. Chápu ale naprosto maminky, které s miminkem nechtějí nikam cestovat, v takovém případě beru vše potřebné dle pohlaví miminka s sebou a vyrážím s polovinou ateliéru na domluvené místo.

Správný čas na realizaci focení miminka je do 14 dnů od narození. Je to kvůli tomu, že miminko po 14 dnech už nejde dobře polohovat do spících schoulených a roztomilých pozic s ručičkou u pusinky a překříženýma nožičkama. Miminko si ještě pamatuje, jak bylo v bříšku, a vše je pro něj tak přirozené. Po 14 dnech je nakládání s ním již opravdu složité a focení přestává být možné. Vhodná doba je tak tedy překvapivě krátká.

Já osobně si uvědomuji, jak důležité je fotografovat miminko co nejdříve a proto novorozence upřednostňuji v termínech. Nikdy nedělám rezervace před narozením. Je ale důležité domluvit se co nejdříve po narození miminka, abych měl co nejvíce času vymyslet více volných termínů pro miminko do zmiňovaných 14 dnů jeho věku.

Protože miminko je při fotografování opravdu malé a citlivé, doporučil bych všem maminkám vybrat ateliér a fotografa, který je spolehlivý, udržuje čistotu a pořádek, a má s fotografováním novorozených miminek zkušenosti. Takže mu můžete děťátko bez obav svěřit. Dejte proto na reference a v neposlední řadě také na fotografie interiéru, jak ateliér vypadá! Pokud nemá fotoateliér na svých www stránkách obrázky interiéru, jak to v ateliéru vypadá, bude nejspíše něco špatně.

V kvalitním ateliéru se nemáte čeho bát. Bude čistý, se správnou teplotou kolem 26 stupňů a útulný. U zkušeného fotografa budete překvapeni, kolik se toho dozvíte o uspávání a manipulaci s miminkem.  Miminka je možné fotit na denním světle, ale nebojte se ani ateliérových blesků, které jsou změkčené obřím softboxem a dětským očkám nijak neškodí.

Novorozeňátka se fotí především nahé nebo v pletených oblečkách, čepičkách nebo zamotané ve wrapech, vše potřebné každý profesionální ateliér má. Proto nic extra nemusíte mít pro novorozeňátko s sebou.

Určitě ale s sebou vezměte teplou dečku na přikrytí miminka u focení, kojení a uspávání.

Je ale dobré myslet na to, že potřebujete, aby vám novorozeňátko těsně před focením chtělo hodně spinkat.

Proto je ideální načasování přijít s hladovým miminkem, oblečeném v dupačkách v zavinovačce pro rychlé svlečení.

V ateliéru novorozeňátko nakrmíte a pomalinku jej uspíte, nebo fotograf, který má větší zkušenosti a zná pár fíglů s uspáváním. Normálně novorozenecké focení trvá cca 3 hodiny, protože je to především  o neustálém  uspávání miminka a velké trpělivosti, než se děťátko opatrně napolohuje.

Já osobně jsem schopen po letité praxi a při předchystaných několika fotokoutcích i za hodinu a půl vytvořit spoustu fotografií, což je pro miminko i rodiče snesitelnější.

 

Pokud jdete k opravdovému profesionálovi, nemusíte se vůbec bát, že by se fotografie nenafotili, nebo že byste s miminkem nevěděli rady. Od toho je na místě zkušený fotograf, který se umí o miminko postarat, ale také dokáže vyhodnotit situaci dle potřeb děťátka, což je klíčové pro správný a hladký průběh u focení a na uspání miminka.

 

Rodiče by měli mít s sebou více druhů oblečení, ve kterém by se s dítětem chtěli vyfotit.

Oblečení je ideální zcela jednoduché bez velkých nápisů a vzorů. Modré jeansy, bílé/černé/šedivé tričko.

Černé oblečení je hezké na černobílou fotografii na černém pozadí. Stačí tričko, svetr, košile.

Zato bílá košile, šaty, tričko jsou hezké na focení v zabydleném prostředí. Jako třeba křesílko, postel nebo pózování u okna s bílými závěsy.

 

Co se týká trendů nebo „nej“ kompozic, je momentálně ve světě velmi oblíbené focení

bez póz spícího miminka, rekvizit, žádné funny oblečky ani košíky atd. Dítě může být vzhůru nebo spát. Fotografie bez rekvizit zvýrazní miminko samotné, jeho jemnost, jeho výrazy, jeho kontakt s Vámi. Tento styl fotografií se fotí s denním světlem v místnosti s velkým oknem.

 

ATELIÉR PRAHA LOGO