Fotografický ateliér Praha

Doporučení kdy fotit děti


Děti se dají fotit v kteroukoli dobu, v jakémkoli věku. Hlavní je však přijít ve vhodný čas, aby fotografie vašich ratolestí působily radostným, rozpustilým či roztomilým dojmem. Přece jen je to do budoucna milá vzpomínka na jedno z nejkrásnějších období jak vašeho života, tak i života vašich dětí. Proto jsem pro Vás připravil krátké vysvětlení, kdy je nejvhodnější přijít na fotografování.

Správná doba na focení u novorozeňátek je do 14 dnů od narození. Po této době lze už hodně těžko dítko polohovat do sladce spících pozic, jelikož se i během spánku neustále pohybuje, protahuje, vrtí a vadí mu zkřížené nožičky, ručičky u bradičky nebo schoulená pozice.

O miminko se v průběhu fotografování není třeba bát, vše je přizpůsobené jeho potřebám, včetně teploty v prostorách ateliéru. Vždy je udržována kolem 27 stupňů.

Při focení dětí v jakémkoli věku je samozřejmostí fotografování i celé rodiny, starších sourozenců, babiček a dědečků či dokonce domácích zvířátek.
Pro náročné klienty je možné realizovat focení v pohodlí jejich domova.

Po takzvaném „newborn“ focení je s miminkem ideální přijít cca ve 3 měsících, kdy už začne držet samo hlavičku, nebo-li „pást koníčky“. Ideální je přijít v čase, kdy už hlavičku drží hezky vzpřímeně, než se začne překulovat nebo roztahovat ručičky a dělat takzvaně „letadýlka“. Pak už většinou sladké fotečky miminka na bříšku nelze zrealizovat.

V půl roce dítěte pro mě osobně přichází to nejveselejší fotografování dítěte. Je to doba, kdy začíná miminko samo sedět a rozesměje jej kdejaká hračka nebo pošklebek, ale přitom se zatím ještě nikam nevzdálí, neodplazí. Fotím děti v šesti měsících v sedě, v různých bedýnkách, lodičkách, letadýlkách, lavůrkách, kyblíkách,  dětských křesílkách a podobně, aby vždy měli za zádíčky nějakou oporu a nic se jim nestalo.

Také lze už skvěle využívat focení na tématických pozadích.

 

Další velká změna u dítěte nastává v prvním roce života.

Většina dětí začíná stát na nožičkách, a to je ta správná doba, kdy je na fotografiích hezké zaznamenat první krůčky života, ale také první narozeniny. V ateliéru mám nespočet rekvizit a fotopozadí s tématem narozenin a to jak pro holčičky, tak i pro chlapečky. Ideální je přijít v době, kdy dítě chodí ještě s oporou. Vždy bude pózovat u nějaké rekvizity, o kterou se bude moci opírat a hrát si s ní. Vše je tedy naprosto bez obav.

Když začne dítě samo chodit, stává se, že ho každou chvilku samotné fotografování přestane bavit a stále z místa, kde máme připravené focení, utíká a zajímá ho vše okolo. Ani to však u mě v ateliéru neznamená problém.

Za letitou praxi s dětmi od prvního dne, až po velké školáky, jsem si sám vymyslel systém předchystaných tří hlavních pozadí a rekvizit, který pomůže udělat dvakrát více fotografií a prostřídat dvakrát více tématických pozadí za co nejkratší dobu. Což je u dětí klíčové, neustále je něčím zaujmout, bavit a přitom vše zvládat velmi rychle a efektivně.

Od jednoho roku dítěte je vhodné přijít při nějaké příležitosti, jako jsou například narozeniny, Vánoce a nebo třeba letní focení venku. Ateliér mám vybavený spoustou vánočních a zimních rekvizit a fotopozadí. 

Také venkovní focení s rekvizitami vypadá velmi hezky a příjemně, ale hlavně zase jinak, než v ateliéru. Obě varianty mohu jen doporučit.
V letním období fotit venku a v zimě naopak v ateliéru nám umožní seskládat krásný různorodý kalendář a mít tak ten nejkrásnější, nejpůvabnější a nejnezapomenutelnější dárek třeba pro babičku pod stromeček.

ATELIÉR PRAHA LOGO